Иван Миндиликов – кметът, който преобрази Плевен
Иван Миндиликов е една от най-значимите фигури в историята на Плевен. По време на своето кметуване (1923–1931) той дава сериозен тласък в развитието на града, превръщайки го в модерно и процъфтяващо населено място. Неговата работа включва не само икономическа и инфраструктурна реорганизация, но и културни инициативи, които оставят трайна следа в обществото на Плевен.
Ранни години и образованиe
Иван Миндиликов е роден на 12 юни 1898 г. в Плевен. Завършва Първа мъжка гимназия в родния си град през 1917 г. и се мобилизира по време на Първата световна война. След завръщането си от фронта продължава образованието си и се включва активно в обществено-политическата дейност.
Възход и кметуване
През 1923 г. Миндиликов става кмет на Плевен, по време на труден икономически период за страната. Под негово ръководство Плевен започва да претърпява сериозни трансформации, които го поставят сред водещите градове в България.
Основни заслуги:
1. Развитие на местните предприятия: започва да създава нови общински предприятия, които укрепват икономиката на Плевен. Той привлича инвеститори и предприемачи, което води до създаването на индустриални и търговски обекти, подобряващи финансовото състояние на общината.
2. Събиране на доброволни вноски: успява да събере значителни суми от местните индустриалци и търговци, които са използвани за развитието на общината.
3. Строеж на нови пътища и улици: заема се с разширяването на уличната мрежа, като изгражда нови и по-добри пътища както в самия град, така и свързващи Плевен със селата в околността.
4. Разширяване на водоснабдителната система: един от важните му проекти е изграждането на нови водоснабдителни системи, които значително подобряват условията за живот в града.
5. Изграждане на нови общински предприятия, като електрическа централа и модерна кланица. Тези инициативи не само че дават нов импулс на икономиката, но и осигуряват нови работни места за местните жители.
6. Подкрепя културни и социални проекти: той е активен член на настоятелството на читалище „Съгласие” и активно участва в организирането на културни събития и образователни инициативи.
7. Подобряване на условията за социално слаби групи, като предоставя помощи и услуги за бедните и нуждаещите се.
8. Реализира се проект за модернизация на железопътната гара, която става ключова транспортна връзка за Плевен, както и за региона.
Наследство
Иван Миндиликов оставя трайна следа в развитието на Плевен. Неговата работа по укрепването на местната икономика, разширяването на инфраструктурата и създаването на нови културни и социални инициативи поставя града на картата на модерните европейски общини. Миндиликов е удостоен със званието „Почетен гражданин” на Плевен за своите заслуги за развитието на града.