Д-р Петър Тодоров Кърджиев – визионер за благоустрояването на Шумен
Д-р Петър Тодоров Кърджиев, роден на 3 март 1868 г. в Шумен, е личност, която оставя дълбока следа в развитието на родния си град и в българското общество като цяло. Потомък на търговско семейство с дълга история в региона, той се утвърдил не само като медицински специалист, но и като общественик и лидер, който преобразява Шумен в модерен и благоустроен град.
Ранни години и образование
Кърджиев получава своето начално образование в родния си град, а по-късно учи в Ломската гимназия и Априловската гимназия в Габрово. След настойчиво предложение от по-големия му брат, който учи в Русия, той се записва във Военно-медицинската академия в Петербург. По време на обучението си в Русия, д-р Кърджиев не само усвоява медицински знания, но и активно се включва в борбата със заразни болести, участвайки в епидемични кампании, което му носи уважение и признание. Завършва академията с отличие, като получава златен медал, а по-късно специализира детски болести в Швейцария.
Медицинска практика и обществена ангажираност
След завръщането си в България през 1893 г., д-р Кърджиев започва да работи като градски лекар в Шумен, където се изправя срещу сериозни здравни проблеми на населението, свързани с епидемии и нехигиенични условия. Работи усилено за подобряване на санитарните условия в града, включително по-добро сметопочистване и осигуряване на чиста питейна вода. Същевременно активно участва в културния и просветен живот на Шумен, основава Шуменското археологическо дружество и е един от основателите на читалището в града.
Кметски мандат и благоустройство на Шумен
През 1902 г. д-р Кърджиев е избран за кмет на Шумен, позиция, която той заема до 1908 г. По време на неговото кметуване Шумен претърпява значителна трансформация. Един от най-значимите проекти, реализирани по време на неговия мандат, е регулирането на река Поройна и изграждането на каменно корито, което решава проблема с наводненията в града.
Д-р Кърджиев е инициатор на изграждането на бул. „Славянски“, дълга залесявана алея, която става символ на Шумен. Това е и първият голям инфраструктурен проект, който променя облика на града, превръщайки го в по-модерен и по-чист. По време на неговото управление се поставят основите на няколко важни обществени сгради, включително бъдещата Съдебна палата, за която той проектира план.
Социални и образователни инициативи
Кърджиев не само работи за благоустрояването на Шумен, но и за социалното му развитие. Той открива първия старчески дом в града, както и училище за девойки, които се обучават на традиционни занаяти като килимарство. Към тези инициативи той прилага новаторски подходи и се грижи за подобряване на условията на живот за по-бедните слоеве от населението.
Личен живот и наследство
След края на кметския си мандат, д-р Кърджиев напуска Шумен през 1908 г. и се премества в Лом, където продължава да работи като лекар и общественик до края на живота си. През 1925 г. основава Ломското археологическо дружество и работи като уредник на местния музей. През 1954 г. завършва автобиографичната си книга, в която описва своите впечатления и преживявания през три исторически периода.
Д-р Петър Кърджиев умира през 1962 г. на 94 години в Лом, но делото му за Шумен живее в инфраструктурните и социални промени, които той започна и които продължават да формират облика на града и днес.